Dezynfekcja przestrzeni mieszkalnej

Od kilku miesięcy świat trawi epidemia, która szybko przerodziła się w pandemię. Strach przed koronawirusem i próba uchronienia się przed zarażeniem odmieniły życie wielu ludzi. W Polsce z dnia na dzień przybywa zarażonych oraz ofiar śmiertelnych pandemii. Jest jednak kilka podstawowych zasad, które wdrożone w życie skutecznie pomagają w walce o uchronienie się przed zarażeniem.

Kompleksowa Dezynfekcja Pomieszczeń

Zasady higieny osobistej

Koronawirus jest wirusem RNA, który osłania błona lipidowa. Dzięki temu jest on łatwy do zwalczenia za pomocą ogólnodostępnych środków chemicznych. Wirus przenosi się drogą kropelkową jednak, patogeny mogą osadzać sie na powierzchni i potrafia przetrwać poza organizmem nosiciela. W zależności od rodzaju powierzchni, na jakiej się znajdują, wilgotności powietrza oraz temperatury w pomieszczeniu może to być nawet okres do 72 godzin.

Skrupulatne stosowanie zasad higieny osobistej to podstawowe narzędzie do ochrony przed ryzykiem zarażenia się koronawirusem, który powoduje COVID -19, chorobę zbierającą coraz większe żniwo w Polsce i na świecie.

* Częste, dokładne mycie rąk mydłem lub stosowanie środków dezynfekujących na bazie spirytusu to najważniejszy element chroniący przed zarażeniem.

* Regularna dezynfekcja sprzętów i powierzchni, które mają częsty kontakt z dłońmi- np. klamki, włączniki, blaty, domofony itp. Wirus jest niewidoczny dla oka. Niegdy nie ma pewności, że nie przenieśliśmy go z zewnątrz na dłoniach, ubraniu, czy produktach wnoszonych do domu. Sprawdzą sie tu preparaty dezynfekujące na bazie alkoholu oraz wyparzanie tekstyliów, z którymi mamy kontakt, sztućcy, przyborów codziennej higieny osobistej.

* Unikanie lub ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów z innymi ludźmi również zmniejsza ryzyko zakażenia. W przypadku konieczności wyjścia z domu niezmiernie ważne jest zachowanie dystansu w stosunku do innych ludzi oraz ochrona swego zdrowia poprzez używanie maseczki na twarz i rękawiczek jednorazowych, które należy często zmieniać.

* W przypadku wykrycia zakażenia lub jako profilaktykę wspierającą ochronę przed nim, szczególnie ważne jest odkażanie pomieszczenia, w którym przebywała zarażona osoba. Dezynfekcja pomieszczeń mieszkalnych oraz przestrzeni, gdzie przewija się duża ilość osób jest kluczowa dla przeciwdziałania rozszerzającej się epidemii.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na dezynfekcję przestrzeni mieszkalnej?

W przypadku korzystania z tych samych sprzętów lub dzielenia przestrzeni życiowej z osobą zarażoną, ryzyko przeniesienia patogenu na osobę zdrową jest ogromne. Niezmiernie ważna jest odpowiednia higiena w czasie choroby i sterylna czystość pomieszczeń oraz dezynfekcja mieszkania po wyzdrowieniu. Najważniejsze czynności w mieszkaniu, w którym przebywał chory:

1. Dokładnie wywietrzenie mieszkania.
2. Dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku ze szczególnym uwzględnieniem przedmiotów, z którymi jest częsty kontakt- pilot od telewizora, telefon, klawiatura komputerowa, wszelkie włączniki, klamki.
3. Szczegółowa dezynfekcja przestrzeni prywatnej chorego- łazienka, toaleta oraz sypialnia.
4. Wyparzenie sztućcy i naczyń kuchennych. Przydatna będzie tu zmywarka, mikrofalówka lub wrzątek.
5. Wypranie w temperaturze minimum 60 stopni tekstyliów, z którymi chory miał kontakt. Szczególnie pościeli, ręczników, kocy, narzut, pokrowcy, ubrań.
6. Najskuteczniejszą metodą dezynfekcji pomieszczeń, zalecaną szczególnie w wypadku przebywania w pomieszczeiu osoby zarażonej lub podejrzenia, że taka sytuacja mogła mieć miejsce jest ozonowanie pomieszczeń.

Zasady higieny osobistej w mieszkaniu

Skrupulatne stosowanie zasad higieny osobistej to podstawowe narzędzie do ochrony przed ryzykiem zarażenia się koronawirusem, który powoduje COVID -19, chorobę zbierającą coraz większe żniwo w Polsce i na świecie.

Na czym polega ozonowanie i w jakim celu się je stosuje?

zonowanie jest to czynność wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów, polegająca na wytworzeniu zwiększonego poziomu ozonu w powietrzu. Podwyższone stężenie dezynfekującego ozonu należy utrzymać w pomieszczeniu przez odpowiedni czas. Ozon jest gazem drażniącym, dlatego po jego zastosowaniu należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Celem ozonowania jest dezynfekcja, deakaryzacja, czyli usunięcie alergenów wziewnych i kontaktowych oraz deodoryzacja polegająca na trwałym usunięciu nieprzyjemnych zapachów. Dezynfekcja ozonem polega na dokładnym usunięciu z pomieszczenia i przedmiotów w nim się znajdujących wirusów, bakterii, grzybów i przetrwalników.

Odkażanie Przestrzeni Mieszkalnej

Jakie korzyści daje zastosowanie ozonowania?

  • Ozon posiada silne właściwości utleniające i dezynfekujące, stąd stosuje się go w celu zwalczania nie tylko wirusów, ale także bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów.
  • Ozon należy do najsilniejszych utleniaczy, co sprawia, że jest znacznie skuteczniejszy i szybszy od chloru w usuwaniu wirusów, bakterii, grzybów, czy pleśni.
  • Alergeny usuwane w procesie deakaryzacji mogą wywoływać trwałe zmiany w organizmie człowieka takie jak migreny, neurozy, reumatyzm.
    Ozonowanie zwalcza grzyby, które zwierają silne toksyny.
  • Ozon jest bezpieczny- z czasem zamienia się w tlen.
  • Ozon usuwa przykre zapachy- dym nikotynowy, stęchliznę, spaleniznę, odór uryny, odchodów i inne.
  • Powietrze poddawane ozonowaniu sterylizuje wszystkie przedmioty z nim się stykające. Tym samym dezynfekcji ulegają ściany, podłogi, wykładziny, meble, sprzęty.
  • Ozonowanie przywraca równowagę w atmosferze mieszkania.

Jakie przestrzenie mieszkalne należy ozonować?

Jak już wspomniano, w sytuacji epidemiologicznej niezmiernie ważne jest ozonowanie pomieszczeń, w których przebywała osoba zarażona wirusem.
Ponadto można ozonować łazienki i inne pomieszczenia, w których jest podwyższona wilgotność. Pozwala to pozbyć się, często występującego w takich przestrzeniach grzyba.

Kuchnię ozonuje się w celu sterylizacji oraz pozbawienia tej przestrzeni nieprzyjemnego zapachu, który może być powodem na przykład przypalenia potraw, zepsucia się żywności. Zaleca się regularne ozonowanie pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta domowe, ze szczególnym uwzględnieniem kotów. Jest to niezwykle pomocne dla zwiekszenia komfortu życia alergików. W kocim moczu zawarte są białka, które są silnymi alergenami, a ozon je spala.
W sypialni alergików ozonowanie usuwa roztocza z tekstyliów, w których mają swe siedlisko i zostawiają szkodliwe odchody.

Ozonowaniu warto poddawać mieszkania po remoncie. Ozon niweluje alergeny chemiczne, które zawierają się często w płytach wiórowych, w farbach, lakierach, w panelach podłogowych, klejach. Ich obecność daje się we znaki często alergikom, ale bywa nieprzyjemna nawet dla mniej wrażliwego człowieka.

W przypadku epidemii należy również pamiętać o samochodach, które są dla nas często drugim domem. Wnętrze pojazdów, w których przebywały lub mogły przebywć zarażone osoby też powinno byc zdezynfekowane. Nawet osoby zdrowe do swych samochodów nieświadomie mogły na odzieży wierzchniej wnosić patogeny. By uniknąć ryzyka zarażenia, warto poddać wnętrze pojazdu zabiegowi ozonowania.

Jak przygotować mieszkanie do ozonowania?

Przed ozonowaniem pomieszczenie musi byc sprzątnięte, poodkurzane, wywietrzone. Należy usunąć rozlane płyny, wypróżnić kosz na śmieci itp. Ozon jest gazem biobójczym dlatego w pomieszczeniu ozonowanym bezwzględnie nie powinni przebywać ludzie, ani zwierzęta. Zaleca się również usunięcie roślin. Ozonowanie ma działanie przyspieszające proces starzenia, dlatego nalezy zabezpieczyć, usunąć z pomieszczennia wartościowy sprzęt elektroniczny oraz dzieła sztuki.

Czy ozonowanie mieszkania jest bezpieczne?

Ozonowanie jest bezpieczne pod warunkiem stosowania się do zaleceń.
Z ozonowanych pomieszczeń można korzystać dopiero po minimum dwóch godzinach wietrzenia. W tym czasie ozon, który się nie zdąży wywietrzyć, rozłoży się do tlenu atmosferycznego, więc jego ewentualne resztki w powietrzu nie zagrażają zdrowiu. Ewentualny zapach utrzymujący się nawet do kilku dni po ozonowaniu jest efektem utlenienia substancji szkodliwych dla człowieka. Sam zapach nie jest szkodliwy.